FAQ

Czy korzystają Państwo z technologii flash?

Technologia Flash już w tym momencie nie jest używana przy wdrażaniu serwisów internetowych. Większość z urządzeń mobilnych, wszystkie urządzenia Aple itp, nie wyświetlają elementów flaszowych przez co strona internetowa mogła by w późniejszym czasie nie spełnić swoich zadań. Jednak ważną informacją dla Państwa jest to, że możemy bez użycia tej technologii dodać na Państwa stronie elementy ruchome, nie tracąc tym samym użytkowników mobilnych.

Jakie są zalety systemu CMS Drupal?

Drupal składa się z jądra i dołączonych do niego modułów. Kilka z nich jest stałych, koniecznych do prawidłowej pracy naszego systemu. Pozostałe można podłączać w zależności od Państwa wymagań. Elastyczność tego systemu pozwala pisać własne unikalne moduły dzięki czemu możemy precyzyjnie dopasować serwis do Państwa branży. Tworzenie stron www w oparciu o system Drupal daje duże możliwości rozbudowy. Poniżej lista kliku podstawowych funkcjonalności :

  • panel logowania dla klientów

  • tworzenie profili użytkowników

  • rozbudowane forum

  • wyszukiwarka z filtrowaniem

  • aplikacja dla branży turystycznej - specjalnie dla hoteli, sal weselnych, gastronomii, itp.

  • aplikacja do rezerwacji - szkolenia, gabinety medyczne, poradnie itp.

  • aplikacje dedykowane - dopasowane dla Państwa branży

Jak dobrać projekt strony internetowej?

W mojej pracy spotykam różnych klientów od mikro przedsiębiorców po szefów marketingu takich korporacji jak np. Ciech S.A. Często już we wstępnie fazie realizacji poruszany jest temat projektu graficznego. I tu często sprowadza się to do tego, że właściciel małej firmy pokazuje mi projekt strony internetowej jakiejś bardzo dobrze znanej międzynarodowej marki np. Ford, Calvin Clein itp. i pokazując mi layout strony głównej mówi „ta wygląda dobrze, taką bym chciał. Szefowie marketingu zazwyczaj pokazują mi kilka różnych (na podobnej zasadzie) i wybierają, które elementy z jakich stron www mamy „wziąć”.

Oczywiście możne tak podchodzić do projektowania stron internetowych i robić „klon” lub „wycinankę” jednak wtedy problem zaczyna się po wdrożeniu, gdy stronę trzeba uzupełnić treścią... Wtedy okazuje się że autor strony internetowej z której czerpaliśmy inspiracje dobrze to przemyślał na starcie i najpierw stworzył treść, a dopiero następnie dopasował do niej projekt.

Przechodząc do konkretów. Nie da się zastosować minimalistycznej stylistyki metro (czyli popularnie zwanej kafelkową) gdy chcemy stworzyć duży serwis informacyjny z newsami i rozbudowaną częścią contentową (treściową). Nie da się stworzyć strony internetowej typu „one page” jeśli mamy 250 podstron treści do wstawienia. Nie da się stworzyć ciekawego projektu typu parallax scrolling jeśli nie mamy treści do umieszczenia w slajdach.

Dlatego tworzenie stron internetowych to przede wszstkim myślenie nad treścią i tym kto jest odbiorcą strony. Z logicznego ułożenia treści na stronie głównej już będzie wynikało jakie stylistyki mamy do wyboru, a które trzeba skreślić na starcie. Zobacz ofertę tworzenia stron internetowych Warszawa.

 

System urządzenia mobilnego, a wersja responsywna.

Często słyszymy od klientów pytanie, czy strona responsywna będzie działała na wszystkich systemach urządzeń mobilnych. Odpowiem na to pytanie trochę od końca. Najpierw trzeba zrozumieć jak działa wersja responsywna. Mianowicie w przeciwieństwie do wersji mobilnej (gdzie była to fizycznie oddzielenia "druga" strona) wersja responsywna nadaje dodatkową cechę naszej stronie. Dokładnie chodzi o to, że przy zmniejszającej się rozdzielczości i wielkości ekranu strona zaczyna "układać się" do pionowego układu. W przeglądarce Mozilla Firefox możemy to sprawdzić za pomocą kombinacji klawiszy ctrl + shift + M i wtedy w górnym lewym rogu będziemy mogli zobaczyć jak strona wygląda na danej rozdzielczości i wielkości ekranu.

Podsumowując przy wersji responsywnej system urządzenia mobilnego  nie ma znaczenia, ponieważ to jest tu istotne to rozmiar ekranu na jakim otworzymy stronę. Strona prawidłowo wdrożona powinna dopasować się tak do każdego urządzenia mobilnego, żeby można było swobodnie nawigować i czytać treść.

Wordpress czy Drupal ? Który cms jest lepszy?

Z punktu widzenia użytkownika tak na prawdę nie ma znaczenia, na którym systemie zostanie oparta strona. Oba systemy cms należą do pierwszej ligi światowej i jest na nich oparte miliony serwisów internetowych począwszy od małych stron wizerunkowych po rozbudowane portale. Oba mają łatwy panel obsługi i praktycznie takie same możliwości. Oczywiście każda agencja przekonuje do wyższości rozwiązania na jaki pracuje ale obiektywnie rzecz biorąc ważne jest kto wdraża stronę. Należy pamiętać, że system cms to tylko środowisko do wdrażania stron. Dużo ważniejsza jest klasa webmastera (programisty), który pracuje nad serwisem. I tu jest jedna różnica między systemami. Mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu Wordpress jest łatwiejszy do opanowania i dlatego mając mniejsze umiejętności można wdrożyć serwis. To przyciąga domorosłych programistów i w sieci można spotkać mało profesjonalne realizacje. Jeśli chodzi o Drupala to jest on trudniejszy i często zniechęca początkujących. Z drugiej strony jeśli ktoś opanuje to narzędzie w stopniu zaawansowanym jest w stanie stworzyć wysokiej jakości serwis.

Zobacz projekt